(închis)Angajăm: Expert junior comunicare

Bine ai venit în lumea Digital Innovation Zone, hub-ul nostru european de inovație și transformare digitală.

Echipa noastră caută un Expert Junior Comunicare dedicat, care să sprijine procesul de inovare a Digital Innovation Zone și digitalizare a IMM-urilor în regiunea Nord-Est. Căutăm un profesionist entuziast și motivat, pregătit să abordeze această misiune plină de provocări și satisfacții.

Dacă te regăsești în descriere, ai o energie vibrantă și crezi în misiunea noastră, vrem să te cunoaștem, pentru a face împreună lucrurile să se întâmple.

Responsabilitățile tale vor include:

  • Asistență în Elaborarea Strategiilor de Comunicare: Contribuirea la dezvoltarea și implementarea strategiilor de comunicare sub îndrumarea experților seniori.
  • Gestionarea Conținutului: Participarea la producția și editarea de conținut pentru diverse canale de comunicare, cum ar fi site-ul web, blogul și platformele de social media.
  • Monitorizarea Media Socială: Supravegherea activității pe platformele de social media, răspunzând la comentarii și mesaje și raportând feedback-ul comunității.
  • Organizarea Evenimentelor Online sau de dimensiune redusă: Asistarea în planificarea și implementarea evenimentelor online sau întâlniri de echipă sau prezentări interne.
  • Crearea Materialelor de Comunicare: Contribuirea la elaborarea materialelor de comunicare, cum ar fi comunicate de presă, broșuri și prezentări.
  • Suport în Analiza Datelor: Ajutor în analizarea datelor de performanță a campaniilor de comunicare, furnizând informații pentru rapoarte și evaluări.
  • Interacțiune cu Publicul: Comunicarea cu membrii comunității și răspuns rapid la întrebări sau solicitări, sub îndrumarea experților seniori.
  • Învățare Continuă: Participarea la programe de formare și dezvoltare profesională pentru a-și perfecționa abilitățile în domeniul comunicării.
  • Colectarea și Analiza Feedback-ului: Colectarea și analiza feedback-ului de la comunitate pentru a identifica tendințe și îmbunătăți strategiile de comunicare.
  • Participarea la Ședințe și Training-uri: Asistarea la ședințe de echipă și training-uri pentru a înțelege mai bine procesele și obiectivele departamentului de comunicare.
  • Asistență în Proiecte de Comunicare: Sprijinirea în implementarea proiectelor de comunicare, asigurându-se că sarcinile sunt îndeplinite în termen și cu profesionalism.
  • Cooperare în Echipă: Colaborarea strânsă cu membrii echipei pentru a atinge obiectivele comune și pentru a învăța de la colegi mai experimentați.
  • Colaborezi cu membrii echipei pentru a dezvolta direcția strategică și cele mai bune practici de derulare a programelor hub-ului de inovare digitală.
  • Sprijini dezvoltarea comunității de instituții partenere din ecosistemul hub-urilor de inovare digitală.

Ce ne dorim de la tine:

  • Studii superioare absolvite cu diplomă de licență sau echivalent;
  • Experiență profesională relevantă, în următoarele tipuri de activități: implementare produse și/sau servicii tehnice (IT & C); comunicare cu clienții și furnizorii; lucrul cu baze de date; comunicare online și/sau offline;
  • Abilități personale ridicate de organizare și sistematizare a activităților, experiența de lucru pe obiective;
  • Foarte bune cunoștințe de operare pe calculator;
  • Foarte bune cunoștințe de limbă engleză;
  • Persoană orientată spre interacțiunea cu oamenii și spirit de „Community Builder”;
  • Gândire antreprenorială și capacitatea de a acționa eficient pe baza unei strategii și a unui plan de acțiune;
  • Constituie avantaj cunoașterea tehnologiilor disruptive & a mediului tech;
  • Să ai o înțelegere solidă a mediului de afaceri și o pasiune pentru tehnologie și digitalizare;
  • Să fii proactiv(ă), cu o atitudine pozitivă și orientată către soluții;
  • Abilități excelente de comunicare și relaționare;
  • Să te conectezi cu persoane din ecosistemul național și internațional de inovare digitală, cu principii și valori comune;
  • Să contribui la construirea celui mai de impact proiect de digitalizare din regiunea de Nord-Est.

Beneficiile de a te alătura echipei noastre:

  • Vei lucra într-un mediu inspirațional și inovator, alături de experți în domeniu;
  • Vei avea acces la programe de formare și dezvoltare profesională;
  • Beneficiezi de flexibilitate și o cultură organizațională deschisă și inclusivă;
  • Participi la evenimente exclusive și ai oportunități excelente de networking;

Cum aplici:

  • Etapa 1 – transmitere candidatură

Dacă ești gata să faci parte din echipa noastră și să contribui la viitorul digital al IMM-urilor din regiunea Nord Est, trimite-ne CV-ul tău și o scrisoare de intenție la cristina.baghiu@digital-innovation.zone. Spune-ne de ce dorești rolul de Expert Junior Comunicare și cum te califică experiența ta pentru a fi Expert Ecosistem Inovare în echipa noastră.

Data limită pentru aplicare: 20.01.2024

  • Etapa 2 – Selectarea candidaturilor și depunerea dosarelor de înscriere finale.

Digital Innovation Zone analizează până la data de 20.01.2024 fiecare candidatură în parte și face selecția aplicanților în funcție de condițiile solicitate pentru postul de Expert Junior Comunicare. Vom va contacta (telefonic sau/și pe e-mail), până cel târziu în data de 20.01.2024, fiecare candidat acceptat, iar acesta va întocmi dosarul final de înscriere la concurs. Acest dosar va cuprinde:

  • copie după diploma de licență sau adeverință de student, respectiv copii după alte diplome obținute la alte cursuri/formări profesionale;
  • copie după actul de identitate;
  • cazier judiciar/sau declarație pe propria răspundere privind lipsa antecedentelor penale.

Acest dosar va fi transmis pe e-mail la adresa: cristina.baghiu@digital-innovation.zone.

Candidații respinși în această etapă vor primi de asemenea un e-mail de informare cu privire la situația aplicației lor.

  • Etapa 3 – Interviu Online

Acest interviu va fi programat doar cu candidații declarați acceptați în etapa 3.